Hořovická transfúzka ve znamení Valentýna

14. 2. 2016

U příležitosti svátku sv. Valentýna se v pátek 12. února 2016 již třetím rokem konala na Transfuzním oddělení Nemocnice Hořovice akce „Miluješ? Daruj krev!“ Pro bezmála 100 dobrovolných dárců, kteří naplnili čekárnu transfúzní stanice již po šesté hodině byla připravena sladká odměna v podobě dortíků ve tvaru srdce.

Tato již tradiční akce je zaměřena především na získání mladých lidí pro myšlenku dárcovství. A skutečně, první dárkyně dnešní valentýnské akce byla velmi sympatická třiadvacetiletá slečna Monika Lhotová, rodačka z Hořovic, která už předem sedmou hodinou ránní seděla na odběrovém křesle (viz foto). „Začala jsem darovat krev před šesti lety, jakmile mi bylo osmnáct. Dnes jsem zde po osmnácté,“ konstatuje nesměle slečna Lhotová, která byla první z její rodiny, která začala s dárcovstvím „už jen pro ten dobrý pocit“, jak sama říká.

Valentýnskou akci zavedla dlouholetá vedoucí sestra transfúzky a místostarostka Hořovic Jana Šrámková, která tentokrát nemohla být přítomná z důvodu nemoci. Její kolegyně ji však zastoupily na výbornou a velmi elegantně se zhostily role hostitelek. Zastupující sestra Jana Veselá poděkovala všem přítomným dárcům jménem vedení hořovické nemocnice.

Transfúzní stanice organizuje pro dárce zajímavé akce po celý rok, například Mikulášskou nebo koncerty se známými interprety. Pro své dárce Nemocnice Hořovice realizuje také bezplatný preventivní zdravotní program, který je šitý na míru dárcům krve dle jejich věku. To je také jeden z důvodů, proč hořovická transfúzka zůstává pro dárce nejoblíbenější transfúzní stanicí ve Středočeském kraji. V průběhu loňského roku si Hořovice zapsaly celkem 10 893 odběrů krve, přitom těch, kteří přišli úplně poprvé bylo 483. Mezi nimi byli například studenti hořovického gymnázia nebo trenéři berounského sportovního klubu SK Kelti 2008, kteří v rámci akce „Daruj keltskou krev“ přijeli rozšířit řady dobrovolných dárců krve.

V současné době má transfuzní oddělení systém objednávání, kdy si dárce zvolí termín k darování krve tak, aby mu to vyhovovalo zdravotně, pracovně i soukromě. Dárce se může objednat také telefonicky na tel. č. 311 559 402 mezi 10.00 – 14.00 hod. nebo emailem darci@nemocnice-horovice.cz.