Hořovická "transfúzka" lámala rekordy i během prázdnin

15. 9. 2014

Většina nemocnic bije na poplach kvůli snížení počtu dárců krve, zejména těch mladých. Znepokojující zprávy se týkají hlavně léta, kdy si nemocnice tvoří zásoby krve. Během prázdnin se totiž projevuje pokles dárců. Zajímalo nás, jak to v letních měsících vypadalo na hořovické transfuzní stanici.

Podle starších průzkumů darovala někdy v životě krev téměř třetina Češek a Čechů, 15 procent opakovaně. Většina lidí vnímá dárcovství jako dobrý skutek, až 70 procentům ale brání v darování strach z bolesti, jehel či zdravotních následků odběru. Ročně je v České republice provedeno přes 400 tisíc odběrů krve, z nichž je 90 procent bezpříspěvkových. K pokrytí celkové potřeby krve by podle různých doporučení mělo dávat krev až 5 procent populace Česka. Hořovická transfuzní stanice s 11 tisíci dárci ročně významně převyšuje prů-měr obyvatelstva domovského berounského okresu (cca 86 tisíc). Jako největší odběrové centrum ve Stře-dočeském  kraji dokáže pravidelně zásobovat tou nevzácnější tekutinou řadu pražských nemocnic.

„Čas dovolených a prázdnin provoz na transfuzním oddělení nijak neovlivnil. Ba naopak.,“ konstatuje Jana Šrámková, vrchní sestra hořovické transfuzní stanice. „Během letních měsíců bylo odebráno o více než 250 bezplatných dárců krve než v předchozím roce. Oddělení bylo stejně jako každý rok vymalováno, uklizeno a zároveň byla zařízena čekárna dárců krve novým vybavením. Pro zajištění bezpečného převozu krve ke zpra-covateli, který je realizován od pondělí do pátku, bylo k tomuto účelu zakoupeno nové vozidlo, které splňuje veškeré předepsané požadavky. V měsíci září se odběry rozběhly zase naplno,“ vysvětluje.

Velmi vděčná je hořovická „transfúzka“ několika stovkám jubilejních dárců, kteří chodí darovat nejdůležitější a nenahraditelnou tekutinu i několikrát ročně. Paní Šrámková uvádí jako příklad MUDr. Marii Zímovou, zubní lékařku v Hostomicích, která 2. září přišla už po osmdesáté. „S dárcovstvím krve jsem začala o prázdninách roku 1989, tedy v době, kdy jsem pracovala ve zdejší nemocnici a tehdejší kolektiv se rozhodl jít společně darovat krev,“ říká lékařka, která poukazuje na fakt, že dárcovství krve se často stává rodinnou tradicí. „Můj otec byl dárcem. Takže jsem ho chtěla následovat a už jsem u toho zůstala,“ konstatuje paní doktorka, která navíc považuje dárcovství jako důkaz toho, že člověk je skutečně zdráv.


Již delší dobu patří mezi jubilejní dárce hořovické „transfúzky“ také Emilie Kůsová z Berouna, která 8. září rovněž přišla darovat krev po osmdesáté. Paní Kůsová považuje darování krve za úplnou samozřejmost, jelikož byla dlouholetou spolupracovnicí Českého červeného kříže a jako sociální pracovnice Městského úřadu Beroun řadu let předávala ostatním dárcům krve plakety Dr. Janského.

„V současné době můžeme říci, že máme v registru dárců krve více než jednu třetinu žen. Jsou i dny, kdy přijde darovat krev téměř polovina žen,“ konstatuje s jistou dávkou hrdostí paní Šrámková. Zároveň dodává, že ji pochopitelně těší zájem darovat krev z řad studentů a různých spolků či pracovních kolektivů. Mezi nimi uvádí např. studenty berounského Gymnázia a berounské Obchodní akademie, a nově také studenty z hořovického Gymnázia Václava Hraběte. Z pracovních kolektivů jmenuje policisty ze Zbirohu a Příbrami. „V příštích dvou týdnech přijde darovat krev kolektiv Billy Beroun, zatímco Hořovické maminky mají akci „daruj krev“ nahlášenou na středu 8. října,“ uzavírá svůj pochvalný výčet paní Šrámková.


Foto:
1.    MUDr. Marie Zímová daruje krev od roku 1989 i několikrát ročně.
2.    Paní Emilie Kůsová byla dlouholetou spolupracovnicí Českého červeného kříže a jako sociální pracovnice řadu let předávala dárcům krve plakety Dr. Janského.
3.    Hořovická „transfúzka“ zakoupila nové vozidlo, které denně zajišťuje bezpečný převoz krve ke zpracovateli.