Hořovická porodnice U Sluneční brány slaví 35 000 porodů od svého založení

29. 6. 2015

Děťátko s číslem 35 000 přišlo na svět ve čtvrtek 17. června 2015 v 7:30. Je to další z mnoha jubilejních miminek, které se v poslední době začínají množit v hořovické porodnici. Loni přišlo na svět u nás celkem 1 540 dětí. Letos hořovičtí neonatologové a porodníci očekávají stejné číslo. Hranice 1 500 miminek, která se před několika lety jevila jako ,,magická“ je nyní skutečností.

,,Již ke konci června vykazovala porodnice celkem 720 porodů. Ze zkušeností minulých let víme bezpečně, že nejvíc porodů máme v letních měsících, zejména v červenci, v srpnu a v září. Takže logicky očekáváme, že loňskému rekordu se přiblížíme,“ konstatuje MUDr. Aleš Klán, oblíbený primář gynekologicko-porodnického oddělení. ,,Za posledních několik let počet porodů, které se zde uskuteční, výrazně stoupl. Dokonce sledujeme i další potěšitelný trend - a to skutečnost, že k nám přijíždějí rodičky ze vzdálenějších míst. Každá čtvrtá rodička pochází až Prahy. To si nelze vysvětlit jinak, než dobrou kvalitou poskytované péče a profesionálním přístupem k maminkám,“ říká primář Klán, který v hořovické porodnici působí víc než třicet let.
Se službami hořovické porodnice jsou tedy maminky zjevně spokojeny. „Vybrala jsem si ji hlavně kvůli rodinné atmosféře a milému přístupu personálu,” uvedla Libuše Smyčková, maminka malého Bohumila, který se v 54leté historii porodnice stal jubilejním 35 000stým narozeným miminkem. Usměvavá maminka pochází ze Suchomast a před necelými třemi roky přivedla na svět v hořovické nemocnici i svého prvorozeného syna Antonína. „Vidím, že mezitím nemocnice udělala další kroky k lepšímu. Tady v porodnici máte modernější vybavení, zlepšil se vzhled pokojů, zatímco přístup personálu zůstává pořád velmi dobrý a primář Klán nemá srovnání“, konstatuje paní Smyčková. Moc ji potěšily gratulace od primáře Aleše Klána, od primářky neonatologického oddělení MUDr. Mileny Dokoupilové a od hlavní sestry nemocnice Blanky Červenkové. Tato „delegace“ obdarovala maminku balíčkem se vším potřebným pro miminko, který připravila nemocniční lékárna.
To, že se tehdejší a dnešní podoba zdravotnického zařízení nedá srovnávat, si myslí nejen primář Aleš Klán, ale například i hlavní sestra Blanka Červenková, která do hořovické nemocnice nastoupila přesně před čtyřiceti lety! „Sester bylo málo, takže si pamatuji, že když jsem otěhotněla, chodila jsem do práce až do poslední chvíle. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila až čtrnáct dní před termínem. Tenkrát to tak bylo. Porodnictví se za ta léta hodně vyvinulo. Dříve měly sestry dost práce s nástroji a přípravou materiálu, což dnes odpadá díky centrální sterilizaci a pomůckám na jedno použití. Na druhou stranu jsou dnes kladeny větší nároky na péči o rodičky,“ srovnala Blanka Červenková, která je i po letech ráda za každé zdravé miminko, které se v porodnici U Sluneční brány narodí.