Hořovická a berounská nemocnice podporují praktickou výuku budoucích „sestřiček“ již 24 let

12. 2. 2015

Už od roku 1991 spolupracují Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun se Střední zdravotnickou školou v Berouně. Studentům školy umožňují praktickou výuku na všech svých základních odděleních. Obě nemocnice navíc nabízí studentům oboru Zdravotnický asistent možnost stipendijního programu, který je pro ně velmi zajímavý a motivační.

Nastavenou spolupráci si pochvaluje i PhDr. Drahomíra Boubínová, dlouholetá ředitelka školy, která ví, že bez úzké návaznosti na praxi nelze efektivně budoucí zdravotnické pracovníky vychovávat ani vzdělávat. Praktické výuky se účastní žáci a žákyně 3. a 4. ročníků, kteří pracují pod vedením odborných učitelek, staničních sester nebo jiných pověřených pracovníků. Na exponovaných místech jako jsou JIP, ARO, operační sály nebo porodní sál jsou stáže řešeny formou menších skupinek žáků. Zde jsou využíváni také externí vyučující z řad sester a lékařů, kteří se školou úzce spolupracují.  „Skvělé je, že jak odborné učitelky, tak i naši žáci mají možnost se účastnit vzdělávacích seminářů nemocnice, čehož rádi dle svých možností využívají“, uvedla ředitelka Boubínová.

Absolventi zdravotnické školy mají velmi dobré uplatnění na trhu práce. „Neustálé legislativní změny v přípravě zdravotnických pracovníků je však nutí k dalšímu studiu a proto jich do praxe po maturitní zkoušce nastupuje jen nepatrný zlomek i navzdory tomu, že obě nemocnice umožňují svým zaměstnancům další studium při zaměstnání“, posteskla si ředitelka školy. Zároveň uvedla, že fungující vazba školy s okolním sociálním a pracovním prostředím je jedním z hlavních předpokladů pro efektivní odborné vzdělávání. „Jsem ráda, že se nám tato spolupráce daří. Za všechnu práci i úspěchy, které šíří dobré jméno naší školy, bych chtěla poděkovat především vedení a zaměstnancům obou nemocnic, ale také pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům školy,“ vzkázala ředitelka školy.

O vzájemné vstřícnosti vypovídá i krátký film (viz níže), který si v rámci ukončení studia zrežírovali a natočili žáci maturitního ročníku oboru zdravotnický asistent. Zázemím pro natáčení jim byla právě Nemocnice Hořovice.