Háčkované chobotničky pro nedonošená miminka i v Hořovicích

18. 9. 2017

Neonatologické oddělení nemocnice Hořovice se připojilo k projektu „Mámy pro mámy“ sdružení Nedoklubka, který spočívá v darování háčkovaných chobotniček nedonošeným miminkům.

Bylo zjištěno, že předčasně narozená miminka objímající chobotničky, jejichž chapadla pravděpodobně připomínají miminkům pupeční šňůru a měkká bavlna matčinu dělohu. Mají tak pravidelný srdeční tep, lépe dýchají a jsou klidnější.

„Touto cestou bychom chtěli poděkovat za připravené balíčky s chobotničkami z Nedoklubka, ale také všem dobrovolným dárcům, kteří chobotničky do nemocnice nosí, či zasílají,“ konstatuje Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra hořovické neonatologie.

Myšlenka s chobotničkami vznikla v Dánsku, rychle se šíří po celém světě a našla si své příznivce i v České republice. Na Nedoklubko se napojilo mnoho dobrých duší s chutí pomáhat a se srdcem na pravém místě a jen díky nim mohou chobotničky předávat tam, kde je potřeba.

Projekt Mámy pro mámy podporuje za pomoci širší veřejnosti maminky nedonošených dětí v porodnicích drobným dárkem, povzbudivým vzkazem či informačním letáčkem. Maminky, babičky, mateřská centra i seniorské domy vyrábějí drobné dárky. Koordinátorky projektu je pak doplní o letáček s praktickými informacemi, visačkou s milým vzkazem a několikrát ročně je vozí maminkám do center pro předčasně narozené děti po celé republice.