„Důvěra rodiček v personál je základem spolupráce během porodu,“ říká MUDr. Věra Pavlů, primářka porodnice U Sluneční brány

16. 10. 2017

Každý rok hořovická porodnice zaznamená vyšší počet porodů a představuje tak největší zařízení tohoto druhu ve Středočeském kraji. Čím si vysloužila tak prestižní renomé? Jak to je v Hořovicích s registrací rodiček a jak hořovičtí porodnici řeší požadavky o porod císařským řezem „na objednávku“? Na tyto i další otázky odpovídá MUDr. Věra Pavlů, primářka porodnice U Sluneční brány.

Řada rodiček vyhledává menší, mimopražské porodnice, protože nechtějí rodit v „továrně na děti“. Jste schopní i při tak velkém počtu porodů zachovat v porodnici rodinnou atmosféru?  

Naše porodnice i přesto, že se zde za rok rodí okolo 1 700 porodů, nepovažujeme za "továrnu na děti". Péče o rodičku je zde individuální. Pokud je to z provozních důvodů možné, o rodičku pečuje během porodu jeden porodník a jedna porodní asistentka. Důvěra rodičky v personál je základem spolupráce během porodu a také po porodu na šestinedělí. Vstřícnost lékařů, sestřiček i ostatních našich zaměstnanců je naprostou samozřejmostí.

Jak je to u vás s registrací rodiček?

V naší porodnici se k porodu neregistruje. Doporučujeme jednu návštěvu v gynekologické ambulanci nemocnice.

Jaké zázemí poskytuje rodičkám hořovická porodnice? Jak jsou maminky spokojeny s jídelníčkem, který jim nabízíte? 

Hořovická porodnice nabízí rodičkám příjemné prostředí porodních sálů, maximálně dvoulůžkové moderně vybavené pokoje šestinedělí. Přítomnost otce u porodu je již samozřejmostí. Za poplatek je možné využít jednolůžkový pokoj nebo pokoj pro matku s otcem. V naší porodnici pracuje erudovaný personál. Jídelníček pro matky po porodu je pestrý a přizpůsobený potřebám kojících matek..

Jak řešíte požadavky stále rostoucího počtu rodiček o porod císařským řezem „na objednávku“? 

Císařský řez na přání se provádí v případě polohy dítěte koncem pánevním, dále se přání vyhoví v případě opakovaného císařského řezu a věku rodičky nad 40 let.

Stále častěji se hovoří o tzv. alternativních porodech, které "respektují přání a individualitu rodičky" atd. Jaký je Váš názor na tyto nové požadavky?  

Naši porodníci a porodní asistentky zcela běžně pracují s porodními plány a přáními. Není problém rodičce v jejich porodních přáních vyhovět, pokud nejsou v přímém rozporu s postupy lege artis. Rodičky mají plné právo se ke všem úkonům vyjádřit a vyslovit svůj nesouhlas.

Můžete uvést několik příkladů bizarních požadavků budoucích maminek, s kterými jste se setkala?  

Napadají mě dva: primář oddělení byl přivolán ke komplikacím během porodu stran plodu, kdy bylo nutné provést ukončení porodu císařským řezem. Dula (tj. doprovod k porodu vybraný rodičkou) se obrátila k primáři s přáním, zda by nebylo možné použít rozmarýn. Způsob podání již nebyl rozebrán. Vše dobře dopadlo. A druhý –kratší -rodička v porodním plánu uvedla: „kdybych prosila o léky na bolest, v žádném případě mi je nepodávejte".

Jaké je zhruba procento porodů s přítomností otce? Je z pohledu porodníka, jeho přítomnost přínosná, nebo vám komplikuje práci? 

 Přítomnost otce u porodu je dnes již zcela běžná. Odhadem bych řekla, že zhruba 80% rodiček má při porodu partnera. Ve většině případů je partner pro rodičku oporou. Výjimečně nás zaskočí  nevhodné chování partnera, který zlehčuje bolesti a například nechce ženě umožnit aplikaci léků na bolest, epidurální analgezii. Naštěstí je tato situace výjimečná a rozhodné slovo má nakonec sama rodička.

Galerie