Dračí lodě již potřetí

4. 9. 2017

Tradice dračích lodí pochází ze starověké Číny a je stará přes dva tisíce let. Tradice účasti hořovických a berounských zdravotníků v soutěži dračích lodí v Berouně je sice pouze tříletá, ale zato v obou nemocnicích se těší velké oblibě. Lékaři, sestry, laboranti, administrativní personál a dělníci z nemocničních staveb měli v sobotu 2. září příležitost změřit své síly nejen mezi sebou, ale i s dalšími 38 posádkami.

V letošním roce se do závodu přihlásila jedna hořovická a jedna berounská posádka, jakož i jedna posádka zaměstnanců pardubického Onkologického centra Multiscan. Soutěž začala neformálně již v pátek 1. září, den, který měl být původně věnován tréninkům posádek a domlouvání strategie. To však letos neproběhlo z důvodů silného lijáku. Druhý den se počasí umoudřilo, ale absence tréninku a především koordinace mezi členy posádek se pak druhý den projevila v průběhu samotné soutěže. Přes tento negativní faktor se hořovické a berounské posádce dařilo opravdu moc dobře. Hořovičtí draci se poprvé umístili ve 14. místě z celkové konkurence 38 posádek (v loňském roce obsadily 19. a 22. místo), zatímco berounská posádka obsadila 22. místo. Zaměstnanci pardubického Multiscanu již „tradičně“ obsadili předposlední místo. U všech posádek byl v prvním kole soutěže zaznamenán ve dvousetmetrové dráze lepší čas, jelikož v druhém kole se značně projevila únava několika jednotlivých členů.

Roli tahounů i letos převzali znalci vodních sportů. V případě hořovické posádky jimi byli anesteziolog Miloš Koudelka a ortoped Zdeněk Poledník, v případě té berounské anesteziolog Martin Král. „Všichni ostatní členové posádky by se měli dívat na záda toho před sebou a opisovat jeho tempo“, vysvětluje základní postup při soutěži Kateřina Vicková, marketingová specialistka hořovické nemocnice. „My stejně nejedeme o medaile. Máme to jako teambuilding. Je to pro nás odpočinek od náročné práce ve zdravotnictví,“ konstatuje paní Vicková. 

„Jsme rádi, že jsme se tady po roce opět sešli,“ komentoval akci Oldřich Jindřich, šéfkuchař hořovické nemocnice. „Co je ale důležitější než samotné výsledky je to, že jsme se mohli společně potkat mimo práci, odpočinout si a zkusit si aktivitu, která není až tak tradiční. Už teď se těšíme na příští rok, věřím, že budeme zase o něco lepší,“ uzavřel pan Jindřich.

Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

V galerii níže můžete shlédnout fotografie z celého průběhu akce.

Galerie